close
چت روم
خلاصه ای از زندگی نامه بوروس فردریک اسکینر

سایت آموزشی سرنا

دانلود انواع بسته های آموزشی

به حضورتان افتخار می کنیم
ما را به دوستان خود معرفی کنید : www.serna.ir

خلاصه ای از زندگی نامه بوروس فردریک اسکینر

 


زندگی نامه اسکینر
قسمت اول

 

بوروس فردریک اسکینر (تولد۲۰ مارس۱۹۰۴- مرگ ۱۸ اوت۱۹۹۰) درجه ارشد و دکتری خود را از هاروارد دریافت کرد و قبلا کارشناسی زبان انگلیسی را از کالج هامیلتون دریافت کرده بود.
او از ۱۹۵۸ تا زمان بازنشستگی‌اش در سال ۱۹۷۴ استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد بود.
او را یکی از اثرگذارترین روان‌شناسان تاریخ و حتی بزرگترین روانشناس قرن بیستم می‌دانند.
او نویسنده‌ای پرکار بود که ۲۱ کتاب و ۱۸۰ مقاله نگاشت.
اسکینر برای دهه ها  با نفوذترين شخص در روانشاسي بود. يكی از تاريخ‌نويسان روانشناسي او را «بدون ترديد، مشهورترين روانشناس آمريكایی در جهان» خواند. در يك بررسی، تاريخ‌نويسان روانشناسی و اعضای بخش‌‌هاي روانشناسی دانشكده‌‌ها او را به عنوان مهمترين روانشناس معاصر رتبه‌بندی كردند.

هنگامي كه اسكينر در ۱۹۹۰ فوت كرد، سردبير مجله روانشناسي آمريكايی او را به عنوان «يكی از غول‌های رشته علمی ما» كه «اثری دائمی بر روانشناسی به جای گذاشت» مورد تحسين قرار دارد و در آگهی درگذشت او در مجله تاريخ علوم رفتاری او به عنوان «رهبر علم رفتار در اين قرن» توصيف شد.

در خلال جنگ جهانی دوم، اسکینر کوشید تا نظریه خود را در مساله دفاع ملی بکار گیرد. او کبوترها را تربیت کرد تا به صفحاتی که بر روی آنها تصاویر متحرک هدفهای دشمن نشان داده می شد نوک بزنند. قرار بود که صفحات و تصاویر متحرک در یک گلایدر پر از مواد منفجره کار گذاشته شوند. نوک زدن کبوتر جریان های برقی مختلفی را وصل می کرد و از این طریق هدف گیری انجام می شد. در نهایت این پروژه اسکینر مورد قبول واقع نشد. اسکینر گفته است اندیشه چنین کاری بسیار پیشرفته تر از آن بود که در آن زمان مورد قبول قرار گیرد.

با شروع از سال‌های دهه ۱۹۵۰ برای ساليان دراز اسكينر رهبر رفتارگرایی آمريكا بود و گروه بزرگي از پيروان صادق و علاقه‌مند را به خود جلب كرد. او برنامه‌ای برای كنترل رفتار جامعه تهيه كرد، قفسی خودكار براي مراقبت از اطفال اختراع نمود و بيش از هركس ديگری مسؤل پيشبرد فنون تغيير رفتار و ماشين‌هاي آموزشي بود. او رماني به نام والدن ۲ نوشت، كه بعد از ۵۰ سال كه از انتشار آن مي‌گذرد هنوز مشهور است.
او ابداع کننده چند روش مهم برای مطالعه آزمایشی رفتار بود. به علاوه او پایه‌ریز فلسفهٔ علمی تازه‌ای به نام رفتارگرایی بنیادین بود و اعتقاد داشت روانشناسی باید با تجدید نظر در جنبه‌های غیر علمی خود، به علمی به استواری فیزیک و شیمی تبدیل شود. وی همچنین بنیادگذار تحلیل تجربی رفتار بود.
در ۱۹۷۱ كتاب فراسوي آزادي و شأن او پرفروش‌ترين كتاب در سطح آمريكا و اسكينر «گرم‌ترين موضوع صحبت در گفت‌وگوهاي تلويزيوني در سطح ملي و شهرهاي بزرگ» بود. او چهره‌اي سرشناس شد ـ منزلتي كه كمتر فردي علمي به آن مي‌رسد ـ و براي عموم مردم به همان اندازه شناخته شده بود كه براي ساير روانشناسان.زندگی نامه اسکینر
 (بخش پایانی)

تمام فعالیتهای اسکینر در مطالعه رفتار انسان عمدتا بر روی آزمودنی های حیوانی (موشها و کبوتر ها) انجام گرفت. او تفاوت رفتار انسان و حیوانات را ضمن قبول پیچیدگی رفتار انسانی تنها در کمیت آن می دانست و اعتقاد داشت برای رسیدن به این پیچیدگی باید ابتدا از مسیرهای ساده شروع کرد.
از دیدگاه اسکینر انسانها دستگاههای پیچیده  ای هستند که به شیوه قانونمند رفتار می  کنند. از دیدگاه اسکینر هر کسی که تقویت کننده ها را کنترل کند، قدرت کنترل کردن رفتار را خواهد داشت.

اسکینر در رمان والدن دو جامعه  ای را که بر اساس علوم رفتاری بنیان گذاری شده است، آرمانشهر و آزادترین جای روی زمین می داند. او در آنجا آرزو دارد تا علم رفتار به نیرومندی علم اتم برسد.
اسکینر شخصیت را به عنوان عاملی که رفتار را برمی  انگیزد نمی پذیرد. او این دیدگاه را همانند این باور می  داند که هستی را وابسته به ارواح بدانیم. از دید اسکینر مطالعه شخصیت شامل بررسی نظام دار و بسیار دقیق تاریخچه یادگیری و موقعیت زندگی فرد است. او به منحصربه فرد بودن افراد باور دارد و آن را نتیجه منحصربه فرد بودن پیامدهای رفتاری و موقعیتهای زندگی هر فرد می داند. او مخالف است که شخصیت را به عنوان نیرویی درونی در نظر بگیریم.

کتابهای ترجمه شده به فارسی

از سالخوردگی لذت ببریم
آرمان شهر اسکینر
فراسوی آزادی و شان

مهمترین جوایز

مدال ملی دانش از دست رئیس جمهور
مدال زرین بنیاد روان‌شناسی آمریکا
جایزهٔ اومانیست
قدردانی از یک عمر خدمت برجسته برای روان‌شناسی  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 25 فروردين 1395
  • بازدید : 485 مشاهده
  • نظرات : تا